Otápění okapů

Proč otápět okapy?

V zimním období bývá problém s odvodem srážek ze střech, kde se hromadí sníh a zvláště u nedostatečně zaizolovaných střech dochází k odtávání sněhu a voda z něj odtékající se hromadí v okapech, svodech a úžlabích, kde zamrzá a vytváří problémy.

dum_zmrzly dum_teply

Průvodními jevy bývají:

  • rampouchy ohrožující kolemjdoucí,
  • devastace žlabů a svodů roztržením nebo stržením,
  • postupné hromadění ledu na okrajích střech a zatékání vody pod krytinu a následně do vnitřních prostor či fasád,
  • odstraňování nahromaděného ledu je nebezpečné a finančně nákladné.

Následné opravy žlabů, svodů, omítek, krytiny a následků zranění jsou mnohdy vyšší než náklady na vyhřívání.

Vyhřívání okapů se provádí za pomocí elektrických topných kabelů, které společně s instalačními prvky a regulací tvoří otopný systém. Instalují se především tam, kde se hromadí voda z tajícího sněhu jako jsou např. žlaby, svody, úžlabí, vpustě, okraje střech apod.

Potřebný výkon

Při návrhu potřebného výkonu je nutné přihlédnout k mnoha faktorům, jako například rozměry, sklon a orientace střechy, typ střešní krytiny, způsob odvodnění střechy, klimatické podmínky apod.


Zjednodušeně lze říci, že u běžných, dostatečně tepelně izolovaných objektů (tzv. studené střechy) s podstřešním žlabem dochází k odtávání sněhu na střeše až při teplotách okolo bodu mrazu. Pro obvyklé žlaby s rozvinutým pláštěm 33 cm se používá výkon okolo 30 W/m žlabu i svodu. U nedostatečně tepelně izolovaných střešních konstrukcí (tzv. teplé střechy) dochází vlivem tepla pronikajícího střešním pláštěm k odtávání sněhu i při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Z toho důvodu je nutné použít vyšší instalovaný výkon. Obvykle se používá výkon 40 - 60W/m.

V některých případech je potřeba otápět i úžlabí, ve kterých dochází k hromadění sněhu a ledu. V drsných klimatických podmínkách, při abnormálních zimách dochází i k hromadění sněhu a ledu na okrajích střech. Žlaby jsou pak zavaleny sněhem, odtávající voda přetéká přes okraj žlabu a vytváří rampouchy. V těchto případech je potřeba přistoupit k otápění okrajů střech. Většinou se otápí pruh pod zachycovači sněhu. Potřebný topný výkon pro úžlabí a kraje střech se pohybuje okolo 200 W/m2.

U průmyslových objektů a jiných rozsáhlých budov slouží často k odvodnění střech mezistřešní žlaby. Tyto žlaby často mívají větší šířku. Proto je potřeba počítat s výkonem 200 W/m2 na plochu žlabu.

Topné kabely - použité prvky

Pro rodinné a bytové domy, kde jsou kladeny velké nároky na ohebnost a flexibilnost systému při montáži doporučujeme použít topný kabel FTC 30.
Mezi jehož nesporné výhody patří:

  • kabel je možné při montáži zkracovat na místě na libovolnou délku, při zachování výkonu na metr délky,
  • je napájen pouze z jedné strany, druhý konec kabelu je slepě zakončen,
  • jeho výkon je 30 W/m, proto se ve většině případů topný kabel instaluje do žlabů a svodů jedenkrát bez nutnosti vzájemného rozpírání,
  • kabel je ve svodech samonosný díky tomu, že obsahuje dva měděné vodiče o dostatečném průřezu, a proto nepotřebuje ve svodech žádné závěsné řetízky nebo lanka,
  • vlastnosti v předchozích dvou bodech podstatně zjednodušují montáž a zachovávají průtočný profil žlabů a svodů téměř nezměněný. Otopný systém tak nezachytává nečistoty v okapech a nezabraňuje vodě v jejím přirozeném odtékání.

FTC 30 - topný kabel s konstantním výkonem 


Napájecí vodiče jsou izolovány silikonovou gumou, odporový drát je opláštěn elastomerovou izolací. Topný kabel je dále vybaven měděným opředením pro mechanickou ochranu a zemnění. Vnější plášť je tvořen termoplastovou izolací odolnou vůči UV záření. Kabel je rozdělen na topné úseky po 70 cm. Topný výkon 30 W/m. Napájení 230 V. Více informací o kabelu FTC 30 je zde.

ftc30
FTC30

Způsoby instalace

Velkou výhodou použití topného kabelu FTC 30 je jednoduchost montáže.

Okapy a svody

Pro běžné žlaby s rozvinutým pláštěm cca 33 cm se nejčastěji používá topný kabel FTC 30 vedený ve žlabu a následně svodu pouze jedenkrát. Topný kabel většinou začíná napájeným koncem na straně žlabu bez svodu. Kabel je možno pomocí soupravy FX/KIT/C připojit přímo do krabice (např. FX/JB) nebo jej nastavit napájecí šňůrou a tu táhnout k nejbližší připojovací krabici. Topný kabel je potom veden žlabem a dále zavěšen pomocí nerezového držáku FX/CRT do svodu. Ve žlabu není většinou nutné topný kabel zvlášť fixovat. Je možné ho občas přilepit silikonovým tmelem. Na konci svodu obvykle bývá slepý konec topného kabelu ukončený koncovkou, která je součástí soupravy FX/KIT/C. Slepý konec se buď vtáhne do nezámrzné hloubky kanalizace nebo ukončí smyčkou při vyústění svodu nad terén. Při vícenásobných svodech nebo větvení žlabů je možné topný kabel větvit pomocí krabice FX/JB až do celkové délky 100 m.

napajeni
vyvod
okap_snimac

Úžlabí

Potřebný výkon pro otápění úžlabí a širších žlabů se pohybuje okolo 200 W/m2. Při použití kabelů FTC 30 tak vychází rozestup kabelů na cca 15 cm. Topné kabely se většinou připevňují pomocí plastových rozpěrek. V případě dvou kabelů je možné rozestup zajistit pomocí rozpěrek vyrobených z drátu CY6.

sedlo
koryto
siroky_okap

Kraje střech

Většinou se otápí pruh pod zachycovači sněhu v šířce cca 50 cm s topným výkonem okolo 200 W/m2. Topný kabel se instaluje dle obrázku ve vlnovce nebo pile. Připevnění se volí dle typu střechy a střešní krytiny. Je možné použít lepení silikonovým tmelem, plastových, drátěných nebo plechových příchytek a samozřejmě tyto metody kombinovat tak, aby topný kabel byl pevně přichycen na okraj střechy.

pred_okapem