Otápění venkovních ploch

HILL’S PET NUTRITION

Otápěná plocha Hill’s pet nutrition

Principem fungování systému je zabránit vytvoření náledí a nahromadění sněhu na otápěné ploše. Při jeho správném používání dojde k aktivaci otápění už s prvními dopadajícími vločkami/kapkami – jedná se tedy o preventivní opatření. 

Výhody:

  • úspora Vašeho času
  • odpadá fyzická námaha spojená s údržbou plochy
  • úspora financí (náhrady škod, náklady na odstranění sněhu a pod.)
  • plně automatizovaný systém, který funguje i v době Vaší nepřítomnosti.
  • šetrné k životnímu prostředí (bez použití posypových materiálů)
  • posypový materiál zároveň významně ničí povrchy ploch
  • spolehlivost systému

Potřebný výkon

Potřebný výkon pro otápění plochy je závislý především na její skladbě, způsobu ochlazování a užívání a použité regulaci. Plošná hustota instalovaného výkonu se pohybuje v rozmezí 250 W/m2 až 400 W/m2. 


Samotný výpočet výkonu potřebného pro dosažení nezámrzné teploty povrchu plochy je složitý a závislý na mnoha proměnných. Pro usnadnění a zjednodušení navrhování topných systémů, lze použít tabulku doporučené plošné hustoty výkonu pro nejběžnější skladby ploch. 

Venkovní plocha Výkon [W/m2]
Plochy ochlazované jen svrchu:  
betonová plocha 250 … 280
dlažba do 3 cm výšky pokládaná na vrstvu lepidla 250 … 280
dlažba do 4 cm výšky pokládaná do lože ze sypkých materiálů 280 … 310
kámen, zámková dlažba 4 až 8 cm pokládaná do sypkých materiálů 300 … 330
asfalt 2 až 4 cm, TK uložený v podkladní betonové vrstvě 290 … 330
asfalt 3 až 8 cm, TK uložený ve vrstvě asfaltu 300 … 350
Plochy ochlazované svrchu i zespodu: 300 … 400

Hustota výkonu byla stanovena za předpokladu uložení topného kabelu v hloubce 3 až 6 cm pod povrchem. U zámkové dlažby v hloubce 2 cm pod dlažbou. Platí obecné pravidlo, že čím blíže povrchu jsou topné kabely instalovány, tím vyšší účinnost systém otápění má.

Používané prvky

Základem systému otápění jsou produkty řady FLEXFLOOR. Jedná se o sériové odporové topné kabely.
Při otápění prvků odvodňujících tyto plochy se používají některé topné kabely řady FLEXTRACE.

Vzhledem k charakteru použití jsou vždy topné kabely vybaveny ochranným opředením a vnějším pláštěm. Dělíme je na:

  • smyčky topných kabelů,
  • kabely se zpětným vodičem,
  • topné rohože,
  • kabely pro odvodňovací prvky.

KYCY - KYX - smyčky topných kabelů <ODKAZ>


Napájené z obou konců, vyráběné v různých délkách a výkonech nejčastěji pro napájení 230V a 400V, s 3 m dlouhými studenými přívody na obou koncích.

KYCY
KYCY

 

KYX
KYX

Pro různé délky smyček topných kabelů jsou používány různé ohmické hodnoty, což umožňuje připravit smyčky o jakékoliv délce, výkonu a napájecím napětí. Standardně jsou topné kabely dodávány zakončené v délkách pro maximální jmenovitý výkon [W/m2] a pro napájecí napětí 230 V nebo 400 V. Pokud je topná smyčka navržena pro napájecí napětí 400 V, je možné přepínat zapojení smyček do trojúhelníku nebo do hvězdy a tím regulovat výkon otápění.

KYCYR - topný kabel se zpětným vodičem <ODKAZ>


Je napájený jen z jednoho konce. Zpětný vodič totiž umožňuje vytvořit spojením topného elementu a zpětného vodiče na jednom konci kabelu zakončení, nazývané „slepý konec“. Topný kabel napájíme pouze na konci opačném, kde je zhotoven studený přívod. Touto konstrukcí se usnadní montáž topného kabelu, která je však vykoupena vyšší cenou topného kabelu.

KYCYR
KYCYR

Kabely KYCYR se dodávají jako hotové se studeným přívodem 2,5 m, v sortimentu délek a jmenovitých výkonů pro napájecí napětí 230 V. Pro otápění venkovních ploch se používá především řada 20 W/m.

Instalace topných okruhů KYCY, KY a KYCYR poskytuje velkou variabilitu a přizpůsobivost tvaru otápěné plochy. Změnou rozteče mezi jednotlivými TK lze elegantně měnit plošnou hustotu instalovaného výkonu.

Topné rohože <ODKAZ>


Topné kabely již předem fixované na nosném prvku, jako sítě, fólie, případně kovové pásky. Mají pevnou šířku pásu a různé délky. Rohože jsou jednodušší na instalaci, ale jsou méně tvarově přizpůsobitelné a mají konstantní plošnou hustotou výkonu. Používají se zejména pro menší a pravidelné plochy.

FTC 30 - topné kabely pro odvodňovací prvky <ODKAZ>


Odtékající voda z otápěné plochy by při zamrznutí odvodňovacích žlabů a vpustí na ní zůstávala, a po vypnutí topných kabelů zamrzla. Takový stav je nepřípustný a proto je nutné tuto vodu v odvodňovacích žlabech a vpustích také chránit proti zamrznutí. Pro otápění se používají topné kabely s výkonem 30 W/m. Vhodné jsou topné kabely typu FTC.

FTC30
FTC30

Způsoby instalace

Systém otápění pomocí elektrických topných kabelů můžeme instalovat do všech typů povrchů. Takto ošetřená plocha vydrží po celou zimu bez náledí a je bezpečná pro pohyb osob a vozidel.
     

<FOTO><FOTO><FOTO> - nemůžu je najít

Velkou komplikací v bezproblémovém užívání se Vám může stát podcenění přípravy a vlastní instalace topného systému. Proto svěřte tuto záležitost odborné firmě a nechejte si poradit, případně celý systém nainstalovat.

Způsob instalace topných kabelů se mění s otápěnou plochou, nejdůležitější pro volbu způsobu instalace je typ otápěné plochy, respektive její skladby. Nejběžnějším typem je monolitická betonová deska vyztužená ocelovou armaturou (většinou KARI síť). Větší a nepravidelné plochy se rozdělují dilatačními spárami na menší díly – do 30 m2. Ideální je využít pro instalaci topného kabelu ocelové armování, ke kterému jsou topné kabely fixovány. Je nutné, aby topný kabel byl uložen ve vrstvě 3 cm až 6 cm pod povrchem, za předpokladu, že to není níže než v polovině tloušťky betonové vrstvy. Příliš malé krytí topných kabelů betonem může mít za následek praskání a odlupování betonu a naopak příliš hluboko uložené topné kabely nebudou moci spolehlivě plnit svou úlohu vzhledem k velkým ztrátám tepla do okolí. Pokud jsou topné kabely uloženy v nosné konstrukci plochy, zpravidla se tato betonuje najednou.

instalace-do-betonu
Instalace do betonu

  • monolitická betonová deska (6 cm – 25 cm),
  • ocelová armovací výztuž s topným kabelem,
  • podloží či jiný podklad.

V případě, že finální betonová vrstva je tenčí než 6 cm (je jen krycí), bývá uložena na podkladní vrstvě. To znamená, že se nejprve na hutněné štěrkové podloží vytvoří podkladní beton. Na něj se položí výztužná Kari síť a k ní se přichytí topné kabely. Popřípadě lze topné kabely přichytávat také na fixační pásky FX/FXT, kotvené do podkladní vrstvy. Takto připravené topení se opatrně zalije druhou vrstvou betonu.


   <FOTO><FOTO><FOTO> - nemůžu je najít  

 

Dalším typem otápěné plochy je dlážděná plocha. Je-li dlažba kladená do suchého podkladu jako je písek nebo jemný štěrk, její minimální tloušťka je 4 cm. Topný kabel je nutné fixovat na nosný prvek (nejčastěji je to Kari síť) aby bylo zajištěno rovnoměrné rozložení výkonu v ploše. Alternativně lze použít rohože do venkovního prostředí.

instalace-do-pisku-pod-dlazbu
Instalace do písku pod dlažbu

 

  • zámková dlažba (6 cm / 8 cm),
  • ocelová armovací výztuž s topným kabelem (uprostřed podsypové vrstvy),
  • podloží či jiný podklad.


Pozn:
V případě, že je dlažba kladena do vlhkého ale i suchého betonu je postup instalace shodný jako u betonové plochy, jen krycí vrstva betonu musí být co nejtenčí, cca 1 cm.


     

 <FOTO><FOTO><FOTO> - nemůžu je najít

instalace-do-asfaltu
Instalace do asfaltu 

 <FOTO><FOTO><FOTO> - nemůžu je najít

Regulace

Největších úspor elektrické energie a správné funkce systému dosáhnete jen při používání plně automatického regulace, zajistíte tím optimální spínání a provoz topných kabelů pouze po dobu nezbytně nutnou.


Ruční ovládání možné je, ale je neefektivní, nespolehlivé, neekonomické. Preventivní charakter topného systému vyžaduje včasné a přesné vyhodnocení všech podmínek, které ovlivňují vznik námrazy. Takovou schopností disponuje EM 524 89 – Detektor sněhu a ledu od firmy EBERLE, který vyhodnotí podmínky pro sepnutí na základě údajů z vlhkostních a teplotních senzorů instalovaných v otápěné ploše i mimo ni. Jedná se o elektronický regulátor speciálně navržený pro otápění venkovních ploch a okapů. Může být vybaven až třemi čidly. Čidlo sněhu a ledu ESF 524 001 a čidlo teploty a vlhkosti TFF 524 002 se umisťují ve venkovní ploše. Čidlo TFD 524 004 snímá teplotu venkovního vzduchu a umisťuje se nejlépe v prostoru nad otápěnou plochou na zastíněné místo tak, aby nebylo ovlivňováno žádnými tepelnými zdroji., Pominou-li podmínky tvorby námrazy, detektor vypne topné kabely. Vypnutí topných kabelů lze programově zpozdit.

em-52489
EM 524 89

 

esf-524001 esd-524003 tfd-524004
Čidlo sněhu a ledu ESF 524 001 Čidlo teploty a vlhkosti TFF 524 002 Čidlo TFD 524 004


  Při výskytu dvou venkovních ploch s požadavkem na různý režim regulace lze použít Dvojitý detektor EM 524 90.

em-52490
EM 524 90

 Regulátor EM 524 89 může být doplněn přídavným přístrojem EMSD 524 88. Tento přístroj umožňuje přepínání topných kabelů hvězda/trojúhelník. Topné kabely musí být navrženy pro  napájecí napětí 400 V. Přepnutím na hvězdu je výsledný výkon třetinový. Tím je dosaženo plynulejší a úspornější regulace topného výkonu. Další vlastností přístroje EMSD je schopnost monitorovat proud topných kabelů a to pomocí proudových transformátorů.

emsd-52488
EMSD 524 88