Otápění potrubí a dalších technologií
Proč otápět?
Tepelná izolace kolem potrubí nezastaví úplně únik tepla z média v potrubí, ale pouze ho zpomalí. Potrubí tedy nezamrzne hned, ale až po určité době. Podstatou činnosti topných kabelů při otápění potrubí a technologií je ve většině případů eliminace tepelných ztrát, ke kterým dochází v tepelné izolaci otápěných části.
To znamená, že je potřeba dodat tolik tepla, kolik přes izolaci uniklo do okolí. Stejné je to i při udržování procesní teploty média. Pokud umístíme správně zvolený topný kabel pod izolaci, zůstane teplota stabilní. Jenom výjimečně se teplo dodává z důvodu zvýšení teploty média. V každém případě je nutné použít vhodnou tepelnou izolaci. Tloušťka a kvalita ovlivňuje instalovaný výkon topného kabelu i provozní náklady.
Otápění v průmyslu
Dle účelu otápění rozlišujeme:
- ochranu proti mrazu a přimrzání,
- zamezení kondenzace,
- udržování procesní teploty,
- ohřev (tj. zvyšování teploty média, dodávka tepla médiu).
Kromě potrubí se dále otápí různé části technologie:
- armatury a výměníky,
- nádrže a zásobníky,
- dopravní cesty materiálu (např. násypky, svodky, redlery, šnekové dopravníky apod.).
Otápění v občanské sféře
- ochrana proti mrazu (např vodovodní, odpadní, požární potrubí)
- udržování teploty (např. rozvody TUV, tuková kanalizace).
V občanské sféře se setkáváme otápěním potrubí, ale i armatur případně nádrží a zásobníků.
Instalace topných kabelů
Pokyny pro instalaci je dobré dodržovat, protože většina problémů, které se v praxi vyskytují, je zapříčiněna špatnou montáží.
Detailní instrukce k montáži kabelů na potrubí podává příručka pokyny pro instalaci topných kabelů. Ke každé připojovací a ukončovací soupravě je navíc přiložen návod k připojení.
Regulace otápění potrubí
Pokud použijeme pro ochranu proti zamrzání samoregulační kabely, většinou není nutné ani žádoucí topné kabely spínat a regulovat podle čidla umístěného na otápěné technologii. Samoregulační kabely udržují teplotu samy. Abychom odstavili topný systém mimo období, kdy mrzne, je nejvhodnější použít prostorový (venkovní) termostat.
Firma EBERLE nabízí řadu prostorových elektronických termostatů AZT. Jsou vybaveny vestavěným čidlem a mají krytí IP 54. Toto provedení je předurčuje k montáži poblíž regulovaných topných kabelů. Do termostatu mohou být zavedeny dva kabely. Jeden napájecí a druhý přívod k topnému kabelu. Termostat je možné namontovat přímo na držák FX/JBB.
Pro prostředí s nebezpečím výbuchu doporučujeme prostorový termostat JUMO ATH-EXx nebo ZPA Ekoreg 61 113 v provedení EEx de IIC T6. Regulátor je také možné montovat na držák FX/JBB.
Topné kabely s konstantním výkonem je většinou nutné regulovat pomocí čidla umístěného na otápěné technologii. Regulátory s dálkovým čidlem najdou uplatnění i při přesné regulaci samoregulačních kabelů. Dále je vhodné použít tento typ regulátoru i pro spínání dle venkovní teploty, kdy regulátor je umístěn v rozvaděči a čidlo je vyvedeno do venkovního prostoru.
Pro montáž poblíž otápěné technologie je možné použít regulátor s dálkovým čidlem UTR s krytím IP 65. Regulátor je možné montovat na držák FX/JBB.
Pro použití v rozvaděči je určen regulátor ITR-3 montovaný na lištu DIN. Čidlo je možné osadit do venkovního prostoru nebo na otápěnou technologii. Oba výše zmíněné regulátory vyrábí firma EBERLE.
V prostředí s nebezpečím výbuchu je možné použít kapilárový termostat JUMO ATH-EXx nebo ZPA Ekoreg 61 126. Termostaty se vyrábí v mnoha variantách i v provedení EEx de IIC T6. Baňka s kapilárou se umístí na technologii a regulátor je vhodné namontovat na držák FX/JBB.