Topné kabely s konstantním výkonem ELP

Velkou výhodou topných kabelů s konstantním výkonem je jejich snadná a rychlá montáž, např. na potrubí, kdy kabel může být zkracován na libovolnou délku, navíc je napájen pouze z jedné strany. Konstantní topný výkon [W/m] usnadňuje návrh instalace topného systému, a to vč. požadovaného jištění.

Při použití sériových odporových kabelů je nutné mít pro různé délky potrubí různé ohmické hodnoty kabelů. Návrh instalace kabelu je potom velmi složitý, vyžaduje větší počet různých ohmických hodnot, úprava délky topného kabelu na stavbě je velmi omezená.

Princip činnosti:

Topný kabel s konstantním výkonem je v podstatě řada stejných odporů R zapojených paralelně, což umožňuje stejný výkon každé této sekce. Tyto odpory jsou vyrobeny z odporového drátu omotaného kolem izolovaných napájecích vodičů, se kterými jsou vodivě spojeny v každém kontaktním bodu. 

Sekce mezi 2 sousedními kontaktními body jsou označeny jako topná zóna. Proto tento kabel může topit jen v místě mezi 2 kontaktními body, jak ukazuje následující obrázek:


 

Topné kabely s konstantním výkonem jsou opatřeny izolací:
typ ELP/Si - izolací ze silikonové gumy,
typ ELP/Si-F - vnitřní silikonovou izolací a vnější fluoropolymerovou izolací (Teflon),
typ ELP/PFA - izolace PFA (vysoká tepelná a chemická odolnost)

Z použitého izolačního materiálu vyplývají vlastnosti topného kabelu. Silikonová a fluoropolymerová izolace odolává teplotám do 200°C. Fluoropolymerová izolace má navíc výbornou mechanickou odolnost a odolnost vůči chemickým vlivům. 

Topné kabely s konstantním výkonem jsou charakterizovány výkonem daným na jednotku délky [W/m]. Jejich délka může být libovolná a je omezena pouze maximálním proudem protékajícím napájecími vodiči. Kabely je možné zkracovat při montáži dle potřeby bez výpočtů přesných délek. Kabely jsou napájeny z jedné strany, druhý konec je slepě zakončen. Pro instalaci se používá příslušenství specifikované u jednotlivých typů kabelů. Napájení topných kabelů je spínáno termostatem nebo regulátorem dle teploty potrubí, technologie nebo prostoru.
 

Topné kabely s konstantním výkonem se vyrábí v několika modifikacích.
Princip značení kabelů je následující:

ELP/Si x BO 230 - topný kabel s měděným pocínovaným opředením a silikonovou izolací vč. vnějšího pláště
ELP/Si F x BOT - topný kabel s ochranným opředením měď/zinek, silikonovou vnitřní izolací a vnějším fluoropolymerovým pláštěm
ELP/PFA x BOT - topný kabel s měděným poniklovaným ochranným opředením, vnitřní izolace PFA, vnější plášť PFA, tento plášť zajišťuje mechanickou, tepelnou a chemickou ochranu, možno použít v prostředí s nebezpečím výbuchu

V každé řadě jsou k dispozici topné kabely s několika různými jmenovitými výkony (písmeno x).

Příklad značení topného kabelu:

ELP/Si 30 BO 230 - topný kabel s konstantním výkonem se silikonovou izolací, měděným pocínovaným opředením a vnějším silikonovým pláštěm určený pro průmyslové aplikace. Topný výkon 30 W/m. 

Standardní napájecí napětí topných kabelů s konstantním výkonem je 230 V, po dohodě i jiné, 120 V nebo 400 V.


Jednotlivé typy topných kabelů s konst. výkonem podrobně:

ELP/Si do 200 °C

Topný kabel s konstantním výkonem s dvojitou silikonovou izolací, ochranným opředením a vnějším silikonovým pláštěm. Použití - otápění nádrží, potrubí, armatur, v potravinářství, jako protimrazová ochrana nebo udržování teploty.
 více

ELP/Si-F do 200 °C

Topný kabel s konstantním výkonem s ochranným opředením měď/zinek, silikonovou vnitřní izolací a vnějším fluoropolymerovým pláštěm.
Kabel je zvlášť vhodný pro udržování teplot až do 150°C. Jeho velká flexibilita až do -70°C předurčuje tento kabel pro aplikace v průmyslovém chladírenství, nebo v zemích s velmi drsným prostředím. více

ELP/PFA do 260 °C

Topný kabel s měděným poniklovaným ochranným opředením, vnitřní izolace PFA, vnější plášť PFA, tento plášť zajišťuje mechanickou, tepelnou a chemickou ochranu, možno použít v prostředí s nebezpečím výbuchu. Především vhodný pro otápění s vysokými požadavky na výkon, jako např. v průmyslových procesních technologiích. více


zpět na: Topné kabely ELTHERM – online katalog


Kontakt

Topné kabely

tk(at)revos.cz

Jiří Štec, stec(at)revos.cz
(+420) 537 020 904, (+420) 602 511 975

Ivo Pospíšil, pospisil(at)revos.cz
(+420) 537 020 904, (+420) 725 465 566

Ing. Radomír Fireš, fires(at)revos.cz
(+420) 537 020 902, (+420) 602 741 608

Ing. Petra Hamanová, hamanova(at)revos.cz
(+420) 537 020 902, (+420) 724 067 066

Objednávky topných kabelů a MaR

Jaroslav Vaňo, objednavky(at)revos.cz
(+420) 537 020 905, (+420) 721 077 620