Sušení nízkou frekvencí

V rámci údržby transformátorů provádíme jejich vysoušení pomocí nízkofrekvenčního ohřevu v součinnosti s filtrací či regenerací transformátorového oleje.

Využití nízkofrekvenčních zdrojů pro vysoušení pevných izolací olejových transformátorů

Při provozu olejových transformátorů v distribuční síti elektrické energie dochází k nežádoucímu efektu, vlhnutí izolačního systému transformátoru vlivem vzdušné vlhkosti a střídání teplot transformátoru.

Vlhkost (voda) v izolačním systému olejového transformátoru je nepříjemná ze dvou hledisek:

  1. snižuje elektrickou pevnost izolací,
  2. je zdrojem kyslíku, který oxiduje izolační systém a tím zkracuje jeho životnost.

Pevné izolace jsou významným rezervoárem vody. Princip odstranění vody z pevných izolací spočívá v ohřevu pevných izolací použitím speciálního nízkofrekvenčního zdroje.

Mobilní zařízení LFHE II (Low Frequency Heating) na přívěsném vozíku za automobil.

Při použití tohoto zdroje je teplo dodáváno z vinutí transformátoru izolacím, stavbám a barierám. Regenerační zařízení pak v součinnosti s tímto zdrojem udržuje vhodné teplotní spády a sbírá z oleje vlhkost vypuzenou z pevných izolací. Izolační systém zůstává pod olejem, tedy ve svém „přirozeném“ prostředí.

 

Součinnost zařízení LFHE II se stanicí pro regeneraci transformátorových olejů.

Tato metoda ohřevu a sušení transformátoru zefektivňuje a zkracuje v současnosti používaný postup ohřevu transformátoru jen pomocí oběhu izolačního oleje a regenerace oleje.
Velkou výhodou je, že můžeme vysoušet transformátor přímo na pozici. Vysoušení na pozici snižuje náklady na demontáž, přepravu stroje a s tím pro transformátor a jeho pevné izolace nepříjemné otřesy při přepravě. Zároveň z ekologického hlediska odpadá přečerpávání, přeprava a skladování trafooleje.

Podrobnější informace v letáku Využití nízkofrekvenčních zdrojů pro vysoušení pevných izolací olejových transformátorů (PDF, 3,2 MB).


zpět na: Služby pro energetiku

Kontakt

Sušení nízkou frekvencí

Michal Sláma, trafa(at)revos.cz
(+420) 725 878 688